Логирај се / Регистрирај се

Здраво и добредојдовте
на форумот на NovaLek.mk

Прашање

Дискусија во форумот "Бодибилдинг"

Од: Mrn88 . 24 Јули 2015
 1. Mrn88 New Member

  Зачленет:
  23 Јули 2015
  Мислења:
  1
  Допаднати мислења:
  0
  Ratings:
  +0
  Здраво,сакам да ве прашам за совет.Пред речиси 2 месеци почнав
  > да вежбам во теретана после 7 години никаква активност,значи тотално
  > неактивен во секој поглед.Па ме интересира да ми кажите во кои работи
  > грешам а во кои не, во исхраната и вежбањето.Од вториот месец си ја
  > сватив по озбилно работата и со совет од тренерот и пријатели кои се
  > подолго време активни во теретана направив листа на јадење и програма
  > за вежбање кон која веќе 1месец целосно сум посветен до детали како
  > што ќе ви опишам.Ќе започзнам со вежбите,прв ден тренирам гради и
  > бицепс,втор ден грб,трет ден рамо и трицепс и четврт ден нозеи петтиот
  > правам пауза.Исто преку еден ден правам и стомачни по 3-4 вежби по 3
  > серии.За исхраната: прв оброк во 9:00 ч. - 5 лажици овесни снегулки со
  > 1 чаша јогурт, 5 белки варени и 1 банана или јаболко. Втор оброк 12:00
  > ч. 1 Туна 185 гр, и салата или овошје. Трет оброк 15:00 ч. 200-230 гр
  > стек со 2-3 белки и овошје. Четврт оброк 17:00 ч. 5 лажици овес или
  > макарони. Тренинг правам од 18:30 или најкасно до 19:00 и следен оброк
  > после тренинг јадам 200-230 гр Телешко месо со овошје и пијам глутамин
  > 5 гр и декстроза 5 кафени лажици, Следно зависно од организмот како
  > сум гладен повторно јадам 4-5 белки и последен оброк земам казеин
  > протеин и спијам 7-8 часа.Висок сум 1.70 и имам 63 кг, целосно сум
  > слаб единственои околу стомакот тој дел имам мрсно.Па ќе ве замолам
  > да ми кажите што да променам во ова како да дојдам до зголемвање на
  > мускулна маса и да ги стопам масните наслаги околу стомакот за да
  > излезат стомачните мускули.И уште ова да додадам, на тезжина на
  > вежбите направив добар прогрес а видливи резултати на мене воопшто
  > нема, за пример на бенџ преса започнав со 20кг 3 серии по 10
  > повторувања, а сега сум стигнат до 55-60 кг 3 серии по- 8-9
  > повторувања.Фала ви однапред.
   
 2. Slobodan Janevski Administrator

  Зачленет:
  25 Јан 2015
  Мислења:
  6
  Допаднати мислења:
  0
  Ratings:
  +0
  Со таква исхрана резултати ќе си дојдат.Не се секирај.Единствено намали го кардио тренингот и стомачните и не вежбај 4 дена по ред.Мора да му дадеш време на телото да се опорави.4 дена во неделата се сосем доволно
   
 3. Stefan Atletiks New Member

  Зачленет:
  08 Фев 2015
  Мислења:
  1
  Допаднати мислења:
  0
  Ratings:
  +0
  Тренингот не ти е оптимизиран.
  Стави го 3 пати неделно цело тело или 2 пати неделно горен/долен дел
  Затоа имаш бавен прогрес зашто вежбаш 1 мускулна група неделно.
  Што е до исхраната, би ставил дневник на myfitnespal и би видел што ти недостасува.
  Контактирај ме ако ти треба повеќе.
   

Сподели